Sposobnost opažanja, razumijevanja i upravljanja vlastitim emocijama ključ je stvaranja dobrog međuljudskog ozračja. Emocionalno sigurni ljudi samopouzdaniji su, što im jača samokontrolu i posljedično upravljanje sobom, a samim time i komunikaciju s drugim ljudima.
Bez ovoga što psihologija emocionalnom inteligencijom naziva, emocije bi ispred razuma jurile, a ljudskim odnosima (za)vladao bi kaos, nerazumijevanje, konflikti i … O njoj je puno toga već i rečeno i napisano pa se čini ‘nit šta dodat’, nit’ oduzet’. Al’ psihićima mojim crv ne da mira pa čeprkaju i dalje.
Tako američka klinička psihologinja dr. Cortney Warren iščačkala riječi i devet ‘izraza čarobnih’ koji bi život mogli učiniti manje sivim, a možda i u bojama nekim pa poručuje: ‘Ako koristite bilo koju od sljedećih devet fraza, emocionalno ste sigurniji od većine ljudi’. Ideš, beba!!
- Hvala! Riječ samo naizgled obična. Ali ta naučena ljubaznost dobar je način da se neprimjetno drugoj osobi približimo pa i najtvrđa vrata otvorimo.
- Žao mi je! Izraz počesto izgovoren (polu)automatski, a koji nam pruža mogućnost empatičnog interesa za tuđe potrebe i pozitivnog odgovora na njih.
- Kako si? U mnogim jezicima naučeno pozdravno konvencionalno pitanje, koje bi trebalo svratiti pozornost na stvarni odgovor i empatične osjećaje koje bi u sugovorniku trebalo p(r)obuditi.
- Osjećam se … U prošlom smo članku ‘ranjivost otključali’, naučili otvoreno reći kako se osjećamo i s drugima podijeliti teret koji nosimo.
- Možeš li mi pobliže objasniti? Kao što naslov Simmelove knjige poručuje da ‘nitko nije otok’, tako uspostava mirnog, tolerantnog i strpljivog dijaloga ključ upravljanja međusobnim odnosima biva.
- Slušam te/vas: Narodna izreka kaže da ‘s razlogom imamo dva uha, a jedna usta‘. Šutjeti i slušati nerijetko je za drugoga ljekovitije od bilo koje izgovorene riječi.
- Razumijem što govoriš/govorite, ali … Zvuči puno bolje i puno pomirljivije od prečesto grubo izgovorenog: ‘Nisi u pravu’. Vlastito se mišljenje može i treba izraziti na prihvatljiv i neuvredljiv način, onaj koji još i asertivnim zovemo.
- Dobro obavljen posao! Povratnom pozitivnom informacijom i stalnim motiviranjem ljudima dajemo vjetar u leđa. Jedna je to od najvažnijih ljudskih osobina i aktivnosti, ona, kako smo običavali reći, ‘koja i Sljeme pokreće’.
- Možeš/možete li mi pomoći? ‘Otključana ranjivost’ pomoć bez srama zaziva. Dobivena i data podrška u isto vrijeme na obostranu dobrobit.
Otac emocionalne inteligencije, psiholog Daniel Goleman, na jednom je mjestu napisao: ‘Emocionalni mozak reagira na događaje brže nego razmišljajući mozak.’
I zato upamtite i koristite barem neke od navedenih ‘čarobnih fraza’, a s vremenom se približite i ’emocionalno (naj)sigurnijoj’ brojci devet jer ‘mudra riječ često ne padne na plodno tlo, ali ljubazna uvijek’ (Sir Arthur Helps).