Petak je – moje vrijeme za uživanje u ranojutarnjem odlasku na plac i dragim mi mesnicama i špecerajima, jer – ‘petek na Gorice’, v srcu Turopola, nigdar se ne propušta, ni onda, pak ni sad. Zmržnjeno vrijeme, sunce zubato, ljudi malo, al’ ne zbog ledenoće, već zbog bojkota trgovina i kupnje, jer cijene su podivljale u nebo već poodavno …
Problem velik do neba, i još dalje, koji za rješenjem vapi … Al’ organizator ovih bojkota i njegove nakane ne pobuđuju mi povjerenje, već, dapače, sumnju u manipuliranje iskonskim životnim problemima osiromašenih ljudi, a sve to u samopromidžbene svrhe …
Osjećaj da netko nepozvan i samozvanog ega, k tome i čudno lelujave prošlosti, u lošoj robinhudovskoj maniri pokušava manipulirati tuđom zdravom pameću i mogućnošću izbora (pa i u ovoj sve više egzistencijalno ugrožavajućoj, bezosjećajnoj igri podivljalih cijena), u meni pobuđuje unutarnju pobunu i konstruktivni inat te jača želju za osobnim upravljanjem vlastitim putevima. Odlazim u meni najomiljeniji, skoro pa selski dućan na periferiji grada, koji je, gle slučaja, baš u onom lancu koji bi trebalo i danas i sljedećih dana u velikom luku zaobilaziti. Tu sam već k’o doma – od ugodne unutarnje vibre, do ljubaznih lokalnih prodavačica simpatičnog turopolskog dijalekta.
Naučenu bespomoćnost, desetljećima od raznih bivših i sadašnjih, a i budućih vlasti zalijevanu i ukorjenjivanu među širokim masama, razni luftbremzeri uvelike u osobne svrhe zloupotrebljavaju i njome manipuliraju. Mijenjaju se samo modaliteti, al’ nakane ostaju iste. Na ovaj način tuđoj nesreći dijelom i nametnuti osjećaj naučene bespomoćnosti, nažalost postaje svemoćni alat u rukama raznih (kvazi)vođa kojima se narod pridobiva za nove i nove ideje, povlačeći konce manipulativno-marionetski te oblikujući, provodeći i kontrolirajući ono što se danas popularno zove „agenda“. A tih agendi svakim danom sve više, a manipulatori i luftinšpektori sve perfidniji i pritajeniji – posvemašnja mimikrija na djelu.
„Ideje naše, benzin vaš“, rekao bi Ostap Bender, glavni junak romana „Zlatno tele“ Iljfa i Petrova.
I tako je naučena bespomoćnost, pojam koji je u psihologiju 70-ih godina prošlog stoljeća uveo američki psiholog Martin Seligman, bio i ostao vrlo moćan psihološki mehanizam kojim se može manipulirati i time na neprihvatljiv način utjecati na ljudsko ponašanje.
Netko je davno rekao da ako sami ne preuzmemo kontrolu nad vlastitim životom, učinit će to netko drugi.
A kako (pokušati) upravljati vlastitim životnim izborima te o optimizmu i pesimizmu, više pod Jeste li znali?